Awards, Scholarships, and Prizes

These are presented to outstanding students who earn special recognition. Contact the department or organization for current information.

Accountancy

Accountancy Faculty Scholarship to an undergraduate accountancy student

Albers Accountancy Scholarship to undergraduate minority students

Andersen Alumni Accounting Scholarship to seniors and graduate students

Arthur H. Carter Scholarship to undergraduate and graduate students

BKD Accountancy Scholarship to undergraduate students

Dr. Gyan Chandra Memorial Scholarship to an undergraduate student

Deloitte & Touche Donald M. Lutz Memorial Scholarship to a junior

Deloitte & Touche Maureen R. Mushat Memorial Scholarship to a junior

Ernst & Young Accountancy Scholarship for minority students

Ernst & Young Accountancy Scholarship to undergraduate students

Ernst & Young Master of Accountancy Scholarship to graduate students

Rolland L. Ewell Accountancy Scholarship to graduate students

Grant Thornton LLP Accountancy Scholarship to a junior

Harold W. Jasper Scholarship to a graduate student

KPMG Accountancy Scholarship to undergraduate students

Daniel Leshner Beta Alpha Psi Award to an outstanding Beta Alpha Psi member

Harry C. Lyle Scholarship to an undergraduate student

Ogden Excellence in Accounting Award to a junior

Joseph B. and Esther K. Paperman Memorial Scholarship to a senior

PwC Accountancy Scholarship to a junior, seniors, a minority student, and a graduate student

PwC Kelly Booms Memorial Scholarship to seniors

Rankin Accountancy Scholarship to a graduate student

William H. Schaefer Scholarship to a graduate student

Scott Schweinfurth & Margaret English Family Scholarship to an undergraduate student

C. Roger Stegmaier Accountancy Award to an undergraduate student

William D. Stiles/Deloitte & Touche Memorial Scholarship to junior, senior, and graduate students

William R. and Irene R. Vogel Memorial Scholarship to a graduate student

Jeffrey VonDeylen Family Scholarship to an undergraduate student

E. Ben Yager Scholarship to an undergraduate student

Anthropology

Rebecca Jeanne Andrew Memorial Award

Carol E. Kist Student Awards

Architecture

The Alpha Rho Chi Medal

The American Institute of Architects Henry Adams Medal

The American Institute of Architects Certificate of Merit

The Department of Architecture Scholastic Achievement Award

Barcus Technology Scholarship

Mildred Zurbrick Bishop Scholarship

Sterling Cook Scholarship Award

Fanning and Howey Presidential Scholarship

Rudolph Frankel Memorial Award

Sanford B. Friedman Scholarship

The Howard E. Gartner Architecture Scholarship

Herb Hodgman Scholarship

Warren & Nancy Howard Memorial Scholarship

Frank N. Meilan Memorial Scholarship

The Walter C. Pfeiffer Architecture Scholarship

Potter/Maxfield/Wertz Architectural Design Award

Richard H. and Leila Hentzen Smith Scholarship

URS Consultants Scholarship

Fred C. Whitcomb Scholarship in Interior Design

Charles E. and Elizabeth C. Stousland

John Weigand Founder's Scholarship in Interior Design

Joseph P. Veasey Award

Northwest Ohio Scholarship

Art

Gertrude Davidson Brill Art Scholarship

Button Gallery Art Award

Nancy Francis Cady Art Scholarship

Ceramics Award

Clive F. Getty Art History Scholarship

Edna Kelly Scholarship

Sterling Cook Scholarship Award

Arthur B. Damon Art Scholarship

Department of Art Scholarship

Walter Gross III Art Scholarship

Frances Hanson Christian Scholarship

Barbara Hershey Memorial Scholarship (photography)

Marston D. Hodgin Art Scholarship

George R. And Galen Glasgow Hoxie Scholarship (alternates with music)

Vincent Inconiglios Art Scholarship

Jim Killy Art Scholarship

Sinisa Lenac Graduate Studio Award

Miami University Scholarship

National Woodcarvers Association Scholarship

Fred & Molly Pye Memorial Scholarship

Mary M. Quay Scholarship

The Tara Savage Art Supplement Award

Richard H. and Leila Hentzen Smith Scholarship

Western College Art Scholarship

Robert Wolfe Printmaker’s Award

Biology

Outstanding Master Student Awards

Outstanding Doctoral Student Awards

Chemical, Paper and Biomedical Engineering

ABB First Endowed Scholarship

ABB Second Endowed Scholarship

Mark A. Akers/Crystal Tissue Endowed Scholarship

R. Michael Alberts Endowed Scholarship

Alumni Endowed Scholarship Award

Appleton Endowed Scholarship

William Beckett Endowed Scholarship

Beloit Corporation Endowed Scholarship

C. E. Brandon Endowed Scholarship

Philip S. and Virginia E. Cade Memorial Scholarship

Champion International Endowed Scholarship

Consolidated Papers Foundation Inc. Endowed Scholarship 1996

Consolidated Papers Foundation Inc. Endowed Scholarship 1998

William J. Copeland Endowed Scholarship

Domtar Endowed Scholarship

Georgia-Pacific Endowed Scholarship 1995

Georgia-Pacific Endowed Scholarship 1996

Georgia-Pacific Endowed Scholarship 1997

Georgia-Pacific Endowed Scholarship 1998

Georgia-Pacific Endowed Scholarship 1999

Georgia-Pacific Endowed Scholarship 2004

William O. Gutzwiller Endowed Scholarship

Hercules Incorporated Endowed Scholarship

Honeywell Corporation Endowed Scholarship

International Paper Company Endowed Scholarship

International Paper Company 2003 Endowed Scholarship

Charlene C. and George T. Jewett Endowed Scholarship

Kadant Linwood Tyler Memorial Endowed Scholarship

Kemira Chemicals Inc. Endowed Scholarship

Clemie McKinney Memorial Endowed Scholarship

Mead Westvaco Corporation Scholarship

Miami Valley PIMA Endowed Scholarship

Merwin Miller Memorial Endowed Scholarship

Nalco Chemical Company Endowed Scholarship

Newark Group Endowed Scholarship

Newpage Corp. Endowed Scholarship

Ohio TAPPI Endowed Scholarship

Ohio TAPPI Leadership Endowed Scholarship

OMNOVA Solutions Inc. Endowed Scholarships

OMNOVA Solutions Inc. Endowed Scholarship #2

PCA–Tomahawk Mill Endowed Scholarship

Penford Products Endowed Scholarship

R. C. Peterson Honorary Endowed Scholarship

Pratt Industries Endowed Scholarship

Wyman C. Rutledge/Mead Corporation Endowed Scholarship

Vance C. Setterholm Endowed Scholarship

Simpson Paper Endowed Scholarship

Smurfit Stone Container Corp. Endowed Scholarship

Specialty Minerals Inc. Endowed Scholarship

TAPPI Paper Chase Endowed Scholarship

Tenneco Packaging Endowed Scholarship

Tenneco Packaging–Tomahawk Mill Endowed Scholarship

TEXO/Louis Lerner Endowed Scholarship

Stanley and Ruth Trosset Endowed Scholarship

Union Camp Corporation Endowed Scholarship

Voith Paper Technology Endowed Scholarship

Weyerhaeuser Company Endowed Scholarship 1991

Weyerhaeuser Company Endowed Scholarship 1995

Weyerhaeuser Company Endowed Scholarship 2005

Weyerhaeuser Company Endowed Scholarship 2013

Bob and Barbara Williams Leadership Endowed Scholarship

xpedx Award

Chemistry and Biochemistry

Harvey Clayton Brill Scholarship

John H. Buckingham Scholarships

William Hale Charch Scholarship

Chemistry Department Graduate Fellowship

Class of 1996 Chemistry Scholarship

J.A. Coulter Scholarship

Joseph A. Culler Chemistry Scholarship

R. Thomas Davidson Graduate Award in Chemistry

Gervaise O. Frost Memorial Award

Elmer G. Gerwe Chemistry Scholarship

Walter and Catherine Gordon Chemistry Fund

David Hershey Memorial Scholarship

Lester E. Imboden MD & I. Nadean Imboden Scholarship Fund

James Hershberger Memorial Undergraduate Research Award

Anastas Karipides Memorial Scholarship

Lubrizol Chemistry Scholarships

Raymond and Vonna McBride Scholarships

J. Earl Pruden Scholarship

William Hartmann Schwarz Scholarship

Parke G. and Dorothy M. Smith Scholarship

Robert A. Stalzer Memorial Scholarship

Clyde E. and Alice W. Stiner Scholarship

Malcolm E. Switzer, M.D., Award

Robert W. and K. Ursula Votaw Scholarship

E. O. and B. V. Weidner Chemistry Scholarship

Classics

Bishop Prize in Latin, in honor of Robert H. Bishop II, by alumni

Bishop-Elliott Prize in Classical Humanities, in memory of Robert H. Bishop II, class of 1831, and Professor Charles Elliott

Elliott Prize in Greek, in memory of Professor Charles Elliott, by John B. Smith, class of 1858

Henry Montgomery Classics Scholarship

Henry Montgomery Travel Award

Marilyn Wade-Duff Scholarship

College of Creative Arts

The College of Creative Arts Divisional Scholarship

Walter L. Gross Jr. Family Fine Arts Scholarship

Commerce

A. Alberta Holden Memorial Scholarship

Angus Family Business Technology Scholarship

Business Technology Advisory Council Scholarship

Business Technology Scholarship

Fastenal Scholarship in Business Technology

Theodore & Kathleen Light Business Technology Scholarship

Verna Sommer Business Technology Scholarship

Computer and Information Technology

CIT Alumni Award

Carl Bishop Information Technology Scholarship

Thatcher Computer and Information Technology Scholarship

Computer Science and Software Engineering

Accenture Scholarship

ACM Outstanding Student Award to a senior, by Miami chapter, Association for Computing Machinery

Darrel and Wilma Grothen Scholarship

Ronald and Mary Ann Kral Scholarship

Eli Lilly Scholarship

Disha Patel Scholarship

Lawrence J. Prince Memorial Scholarship

Economics

Hart-Noble-Hall Award in Macroeconomics to a senior major with a strong interest in macro/monetary economics

Gerald E. Flueckiger Award to a senior economics major with a strong interest in microeconomics

William McKinstry Award to a senior majoring in business economics

James E. Rees Memorial Scholarship Award to an undergraduate major who demonstrates need, leadership traits, initiative, and academic performance

Delbert A. Snider Award to a graduating senior in international economics

The George W. Thatcher Prize for Undergraduate Excellence in Economics to a senior economics major

Paul M. Vail Award to a senior economics major

Educational Psychology

The Douglas R. Miller Scholarship Award is awarded to a graduate student in the department of educational psychology whose scholarly and research interest is in human development

Special Education Scholarship Award (SESA) is available to qualified undergraduate Special Education majors. The $4,000 scholarship is awarded to incoming first-year students and is a four-year, renewable award. A limited number of scholarships are available each year.

Special Education Regional Scholarship Award (SERSA) is available to qualified undergraduate Special Education majors from the Hamilton and Middletown campuses. The $4000 scholarship is awarded to students that transfer to Oxford and have acquired at least 30 hours of instruction. The award is provided for two years only. A limited number of scholarships are available each year.

Electrical and Computer Engineering

CE Power Solutions Miami University Scholarship

ECE Academic Merit Scholarship

ECE Early Career Award to a first or second year student

ECE Academic Achievement Award

ECE Outstanding Service Award

ECE Outstanding Graduate Student Award

English

The Robert Almy Awards in Critical Interpretation

Terry and Chris Baehr English Scholarship

Daniel and Margaret Bookwalter Sophomore Prizes in English, by William G. and Margaret Bookwalter Pickrel, classes of ’10 and ’11

The Nevin Clark Family Fund for the Capstone in English

Composition Awards:

Reflective Analysis Award

Reflective Narrative Award

Literary Analysis Award

International Student Award (for essays written in ENG 108 or ENG 109)

Digital/Multimedia Composition Award (Sponsored by Bedford St. Martins)

Reflective Portfolio Award

Craver-Overton Scholarship

Dean’s Scholarships to graduate assistants and associates whose records promise achievement in literary studies

Clara Vance Fixmer Scholarship (award alternates between Theatre and English departments)

Carl R. Greer-Andrew D. Hepburn Senior Awards, in honor of Dr. Hepburn, bequest of Carl R. Greer, class of ’94

Walter Havighurst Literary Prize

Carolyn W. Houtchens Scholarship, in honor of the first woman professor in the department, to a scholar and researcher in the first year of M.A. program in literature

Robert Kettler Memorial Scholarship

Jeffrey D. Keiner Scholarship for Study Abroad and Academic Enrichment

Bill Moeller Scholarship

Edward J. Montaine Jr. Awards in English, in honor of Mr. Montaine, class of ’42, bequest of Carl R. Greer, class of ’94

Outstanding Teacher Award to graduate assistants and associates

The Spiro Peterson Memorial Scholarship

Mary Jo Priest Awards for Professional Writing

Malcolm Sedam Writing Award, Middletown campus

Sinclair Award in Creative Writing to the most promising new graduate student in the creative writing program

Sinclair Fellowships to graduate assistants and associates whose records promise achievement in literary studies

Gordon D. and Mary S. Wilson Awards for best graduate paper presented at a conference during the year and best published creative work

Gordon D. and Mary S. Wilson Scholarship

Engineering Technology

Armin J. Fleck Engineering Technology Scholarship

David W. Young Engineering Technology Award

David W. Young Engineering Technology Scholarship

Family Studies and Social Work

Family Science Scholarship 

FSW General Scholarship

Annitta Klipple Prize

MASW Miami Alumni Scholarship

Jane and Dessie Rees Graduate Student Scholarship

Social Work Scholarship

Elizabeth Caughey Stegmaier Scholarship

Emma Waldhauer Family Studies and Social Work Scholarship

Fred Whitcomb Graduate Scholarship

Finance

J. Belden Dennison Award for scholastic achievement, by the department

Joseph C. Pillion Memorial Scholarship to a senior finance major

French

Edgar Ewing Brandon Senior Prize in French

The Naomi Miller Cox Memorial Outstanding French Student Prize

The Charlotte Meyer Crawford Junior Scholarship

L.P. Irvin Award for Overseas Study

The W. Marion Miller Alumni Scholarship

The Cynthia Robinson First Memorial Scholarship

Laurence Harvey Skinner Junior Prize in French

Geography

Henry M. Kendall Award to an outstanding junior major

Richard G. Lieberman Memorial Award to an outstanding senior

Arthur "Art" Limbird Award to an outstanding sophomore major

Geology & Environmental Earth Science

Jack M. Brownstein to a student attending the Geology Field Station based on merit and financial need

Geology Graduate Student Professional Travel Fund awards support graduate student travel to professional meetings

Wayne D. Martin Field Fund, awards for field travel and field research

David L. Morrow Geology Field Study Fund to a student attending the Geology Field Station, based on financial need

Rocky Mountain Petroleum Geology Research Fund awards support student field-based research/studies in Rocky Mountain region

Wells Scholarship to a student enrolled in GLG 411A/GLG 511A , for academic performance and need

Gerontology

Colonial Senior Services Research Award to a graduate student for outstanding research or program development in long-term care

Hamilton Campus

John P. Williams Family Teacher Licensure Fund

Carl A. and Katharine Densford Dreves Scholarship

Dr. Bernard and Margaret Phelps Scholarship

Hamilton Campus Financial Aid Fund

Adeline Zoller Scholarship

Vaden and Grace Fitton Scholarship

John A. Shafer Scholarship

Nancy Sohngen Cottrell Scholar-Leader

Richard Fitton Scholar-Leader

Dr. Edward Kezur Financial Aid Fund

Harry T. Wilks Scholarship

U.S. Bancorp Scholarship

Karen S. House Scholar Leader Scholarship

Carl and Freda E. Jennewein Memorial Scholarship

Marian Hawk Peabody Scholarship

Kathy Burton Memorial Scholarship

Russell W. Leedy Scholarship

Elizabeth H. Burgoon Scholarship

John L. Burgoon Scholarship

Dr. Howard and Connie Epstein Scholarship

Marge Addington Scholarship

T. Michael Smithson Scholarship

Winifred and John Dolibois Scholarship

Howell C. Lloyd Scholarship

Subedi Family Scholarship

James McBride Scholarship

Miami University Hamilton General Scholarship Fund

Grace Fitton Scholarship

Diana Royer Scholarship

Amvets Auxiliary Post 1983 Scholarship

Miami University Hamilton Faculty and Staff Scholarship

Miami Regionals Merit Scholarship - Hamilton

Hamilton Campus Study Abroad Scholarship

Dr. Robert Baer Award for Academic Achievement

Ted and Vada Shell Stanley/O'Tucks Scholarship

Harold Don Gabbard Family/O'Tucks Scholarship

Miami Hamilton Student Government Assn Leadership Schp

Huntington Parrish Scholarship

Winter Term Scholarship-Hamilton

John L. Thompson Scholarship

O'Tucks Expendable Scholarship

Blount Family Scholarship

ACDA/O'Tucks Scholarship

O'Tucks Endowed Scholarship

Donald and Loraine Gent/O'Tucks Scholarship

Joyce B. Thall/O'Tucks Scholarship

Vaden Fitton Hamilton Campus Scholarship

Olga F. Gmoser/O'Tucks Scholarship

History

Mary Eleanor Brandon Lincoln Essay Award

A. Dane Ellis Scholarship

Fred Joyner History Scholarship

Boyd & Carol Shafer Scholarship

James Watson and Lois George McDonald Scholarship

Information Systems and Analytics

Academic Excellence certificates to an analytics minor and an information systems minor

Cardinal Heath Scholarship to outstanding students

Center for Analytics and Data Science Scholarships to undergraduate students

Donald L. and Jane Dawley Management Information Systems Scholarship to one or more ISA majors

Ernst and Young Scholarships to undergraduate students

ISA Advisory Board Scholarship to outstanding students

KPMG Scholarships to undergraduate students

Roy Sandquist Family Department of Information Systems and Analytics Awards to the outstanding senior major

Integrative Studies

James E. Paulus Scholarship

Harry T. Wilks Scholarship in Integrative Studies

Italian

Amira Akrabawi Giesecke Scholarship

Peter N. Pedroni Summer Language Institute in Italy Fund

Joseph A. Russo Scholarship

Journalism

Emily Cordes Memorial Scholarship

The Michael Kelly Prize in Journalism

Lawler-Galeese Scholarship

Memorial Tournament Journalism Scholarship

Timothy J. Rogers Memorial Journalism Scholarship

Justice and Community Studies

Cpl. Nicholas Olivas Valor Award

Criminal Justice Student Scholar Award

Grace and Eva Hall Scholarship

Justice and Community Studies Study Abroad Fund

Student Opportunity Award-Criminal Justice

Women in Criminal Justice Award

Kinesiology and Health

Victoria L. Eby Memmel Scholarship

Hays Sports Study Scholarship

Bonnie Lynn Sollars Pickering Memorial Scholarship

Virginia Pierson Guinn Memorial Award

Maxine J. Schurtz Scholarship

WRA-M. Phillips Grant

Management

Academic Achievement in Management and Leadership Award to a senior

Academic Achievement in Supply Chain and Operations Management Award to a senior

Frederick Puff Scholarship to a junior and senior Supply Chain & Operations Management major

Thomas W. Speh Innovation Scholarship to a junior Supply Chain and Operations Management major

Marketing

Adelaide and Jeffrey Lazarus Retail Scholarship to two seniors

Charles and Annie Corbett Scholarship to an undergraduate student

Entrepreneurship Scholarship—Marketing to an undergraduate student

Marathon Ashland Petroleum LLC Scholarship to two undergraduate students of sophomore or junior status

Mathematics and Statistics

J. Paul & John P. Albert Scholarship

Alumni Senior Prize

Zoltan Balogh Memorial Award in mathematics

Osmond Barton Prize in Mathematics

Robert F. and Mary Sexauer Beyerly Memorial Scholarship

The Halbert C. Christofferson Mathematics Education Awards

Cincinnati Chapter of the American Statistical Association Comer-Reynolds Memorial Awards in statistics

Eric Erickson Scholarship

Faculty Prize

Mary Jeanette and Clifford Harvey Scholarship

Koehler Prizes

Kenneth Last Scholarship

Frederick A. Luecker Scholarship

McFarland Prize in Mathematics

Ohio National Scholarship

Patterson Prizes

Pi Mu Epsilon Awards

Byron Smith Mathematics Award

Corwin Smith Prizes in Mathematics

Western and Southern Scholarship

Journal Award

Alberta L. Wolfe Fellowship

Mechanical and Manufacturing Engineering

Robin A. David Award to a student for outstanding service in department laboratories.

Mechanical and Manufacturing Engineering Department Scholarship Award to an outstanding junior

Mechanical and Manufacturing Engineering Department Service Award up to two each year

Mechanical and Manufacturing Engineering Scholarships to freshmen

Ken Shinn/SAE Engineering Scholarship to a freshman

Microbiology

Dr. and Mrs. J.K. Bhattacharjee Microbiology Scholarship to an undergraduate

Donald C. Cox Awards for excellence in graduate studies

Lawrence Day Award to a junior

Fisher Award to an outstanding undergraduate research proposal

Edward Kezur Scholarship to an upper-class pre-med student majoring in chemistry, microbiology, or zoology, $1,000 scholarship

Susan W. Rockwood Memorial Scholarship Award to a female graduate student

Orton K. Stark Awards to a senior and a graduate student, plaques and cash awards

Orton K. Stark Awards to a first-year student, a sophomore, and a junior

Middletown Campus

Malcolm M. Sedam English Scholarship and Writing Award

W. Lynn Darbyshire Student Leadership Award

Harry and Ethel Brakeman Memorial Scholarship

Dale E. Converse Memorial Scholarship

Middletown Rotary Club Foundation Scholarship

Isidor A. Casper Memorial Scholarship

Cynthia Yang Memorial Scholarship

William C. and Mary E. Akers Scholarship

Roger and Ginny Dillman Scholarship

Audrey Canfield Neel Scholarship

Miriam Knoll Non-Traditional Student Scholarship

Miami University Middletown Faculty and Staff Scholarship

Venus and Ruth Maupin Scholarship

Miami University Middletown Community Service Scholarship

Mr/Mrs Daniel J. Whitner and Lillian J. Whitner Merit Schp

Ryan K. Green Memorial Scholarship

Roger W. Conner, AFID Scholarship

MUAA Middletown Area Chapter Scholarship

Bill and Barbara Howe Scholarship

Robert and Tina Breitenbach Social & Human Services Schp

Rosa Lean Lindsey Scholarship

Fusako M. Gelwick Scholarship At Miami University Middletown

Robert A. Gelwick Scholarship At Miami University Middletown

Greg Lansaw Memorial Leadership Scholarship

David and Janet Sauter Scholarship

Roland P. (Ron) and Ella M. Ely Scholarship at MUM

Arthur B. Casper Bridge Scholarship at MUM

Dr. James B. Ewers, Jr. Multicultural Scholarship at MUM

Sen. Barry and Marilee Levey Scholarship at Miami University

Miami Regionals Merit Scholarship - Middletown

Elke Sue Holt Merit Scholarship

Middletown Campus Need Based Scholarship

Winter Term Scholarship-Middletown

Dr. James R. Myers Regional Merit Scholarship

Dr. James R. Myers Continuing Student Scholarship

Robert Breitenbach/Middletown Rotary Club Fdn Leadership Scholarship

Paul and Linda Matus Service and Leadership Abroad Scholarship

Gardner Scholars

Music

Alice Mattmueller Alexander Memorial Voice Award

Alumni Music Award

George Barron Music Scholarship

Jeffrey J. Blank Scholarship

Nina J. Boyd Music Education Scholarship

Dr. Richard Cambridge Memorial Scholarship

Campus Owls Scholarship

Frances Cole Memorial Scholarship

Louise Glasgow and Eric E. Erickson Piano Scholarship

Cynthia Boeke Fisher Memorial Award

Pamela Fox Music History Award

Friends of Opera Award

Virginia Pierce Glick Music Education Scholarship

Darrell and Wilma Grothen Music Scholarship

The L. Eugene Hill Composition Prize

George R. and Galen Glasgow Hoxie Scholarship (alternates with art)

Jean Hartsock-Palmer Scholarship

Christopher B. Huff Memorial Award

Andrew Hummel Memorial Scholarship

Alberta Lutz Ittel Music Education Scholarship

Lacey/Strimple Highland Band and Drum Scholarship

Lois D. Lehmkuhl Owl Award

NFMC Herman and Mary Neuman Music Award

Ohio Music Teachers Association Scholarship

Piano Academic and Musical Achievement Award

Pam Eileen Poccia Award

Elizabeth Potteiger Cello Award

Presser Foundation Scholarship

Kapra MeridethQuain Memorial Scholarship

Nina Palmer Quay Memorial Scholarship

Mary Evans Rees Memorial Scholarship

Richard L. Schilling Music Education Scholarship

Dona Clare Sheley Presidential Scholarship

Steven Shumway String Scholarship

Richard A. Steuk Music Award

Clyde E. And Alice W. Stiner Scholarship

Jane Scott Hayes Telfair Music Education Scholarship

Tom & Carol Tierney Piano Award

Barbara J. Tuttle Memorial Scholarship

Walt & Marcia Wood Scholarship

Nursing

Ruth Ann Busald Nursing Awards to graduating B.S.N. students

Carl and Katherine Densford Dreves Scholarships to B.S.N students

Marion L. Kagler and Kim Kagler Carroll Award to a Hamilton campus B.S.N. student

Jessie Myers-Eeles Scholarships to B.S.N. students

Marjorie Ryan/Ann Farnsley Fund

Coombs Family Memorial Scholarship

Kenneth and Bernice Kinnaird Scholarship

Joan McNelly Teckman Scholarship

Carolyn Turnbull Jaeger Nursing Scholarship

Eugenia M. Mills Scholarship

Hamilton Campus Nursing Scholarship

Nancy and David Stroupe Nursing Scholarship

Leo H. Munick, M.D. Scholarship in Nursing

VOA - Regional Campuses Nursing Scholarship

Middletown Campus Scholarship in Nursing

Douglas and Anne McNeill Health Sciences Scholarship

Nursing Alumni Scholarship

Hall Family Scholarship

Gladys Neiderman Nursing Scholarship

Philip Mynhier Nursing Scholarship

Kenneth and Bernice Kinnaird Nursing Scholarship

Marjorie A. Ryan Scholarship

Ken and Joan Frankel Nursing Scholarship

Philosophy

Hall Prize in Philosophy for best essay in philosophy

Linda Singer Scholarship to a junior or senior philosophy major

Physics

George and Carolyn Arfken Scholarship

Andrew Wolf Bylenga Scholarship

John E. Cocanougher Scholarship

Joseph A. Culler Prizes in Physics for excellence in first- and second-year physics; bequest of Dr. Culler

Drake Family Scholarship

R. L. Edwards Scholarship

Carl and Harriet Frische Scholarships to entering students

Hughes Memorial Scholarship

Dr. Benjamin Lee Memorial Scholarship

Philip A. and Cora G. Macklin Scholarship

William E. Shoupp Memorial Scholarship

John and Genny Snider Scholarship

Society of Physics Students Award to a senior, a science book

Robert W. and K. Ursula Votaw Presidential Scholarship

Political Science

Atlee Pomerene Prize

Gary Best Memorial Scholarship

The Engel Prizes in Political Science

Sara C. Glosik Scholarship

Irma Karmol Memorial Scholarship

David Koschik and Izumi Hara Student Enrichment Fund

Robert "Ron" Hall Undergraduate Student Enrichment Fund for the Study of U.S. Civil Liberties

The Ernst G. Siefert Capstone in Political Science

Howard White Awards in Government

David S. McLellan Award

Maher/Zouhary Undergraduate Fund

Psychology

The Elizabeth Burckhardt Capstone in Psychology

Patrick J. Capretta Memorial Scholarship, by alumni and friends

Clark Crannell Undergraduate Research Award, by alumni and friends

E. F. Patten Senior Prize in Psychology, by alumni and friends

Rich/Ivens Scholarship (alternates with sociology)

Regional Campuses

Zachary Kent Lutz Memorial Scholarship

Miami Veterans Legacy Scholarship Fund

David P. Rahm Regional Merit Scholarship

Regional Campus Study Abroad Support Scholarship

ROTC Awards, Air Force

AFROTC sponsored awards: AFROTC Valor Award, AFROTC Field Training awards (Distinguished Graduate Award, Superior Performer Award, "Ironman" Award, Warrior Spirit Award), AFROTC Achievement Award, AFROTC Commendation Award, Academic Honors Award, College Scholarship Recipient Ribbon, Physical Fitness Award, Recruiting Award, AFROTC Expert Marksmanship Award.

Arnold Air Society Awards: Arnold Air Society ribbon, Eagle Trophy ribbon, Hagan Trophy ribbon, LBJ Cup ribbon

Awards from patriotic and aerospace organizations: Air Force Association Award, Armed Forces Communication and Electronics Award, American Legion Award, American Veterans Award, Daughters of Founders and Patriots of America Award, Daughters of the American Revolution Award, Military Order of the Purple Heart Award, Military Order of the World Wars Medal, National Defense Industrial Association Award, National Defense Transportation Award, National Sojourners Award, Reserve Officers Association Award, Scottish Rite Southern Jurisdiction Award, Society of American Military Engineers Award, Society of the War of 1812 Award, Sons of the American Revolution Award, Veterans of Foreign Wars Award.

Other awards: Air Force Historical Foundation Award, Armed Forces Insurance Scholarship Award, Army and Air Force Mutual Aid Association AFROTC Scholarship, Col. Pat R. Paxton Memorial Award, First Command Educational Foundation Scholarship Award, Guy Pulliam Leadership Award, Lt. Col. Grissom Memorial Award, Lt. Col. Jay Smith Memorial Scholarship Award, Melissa Massaro Memorial Award, Order of Daedalians AFROTC Scholarship, United Services Automobile Association Scholarship Award, Wells Fargo Worldwide Bank Scholarship Award

ROTC Awards, Navy and Marine Corps

American Legion Military Excellence Awards to a senior, junior, sophomore, and freshman with a military aptitude ranking within the top 25% of their respective class

American Legion Scholarship Awards to a senior, junior, sophomore, and freshman within the top 25% of their respective class academically

American Veterans Award to a senior who possesses scholastic excellence, a positive attitude, exemplary appearance, initiative, dependability, judgment, and confidence

Donovan Black Memorial Scholarship to sophomore and junior Marine-option midshipmen who excel in academic, physical and military performance

Captain Frederick Brower Honorary Award to a top Marine-option graduate, a Marine officer's sword and uniform stipend

Burke Distinguished Senior Award, in memory of Jane Doubet Burke, to a graduating female midshipman who demonstrates most outstanding potential for commissioned service, an officer’s sword or $500

Burke Distinguished Student Award, in memory of Jane Doubet Burke, to a female junior, sophomore, or freshman midshipman who demonstrates highest qualities of scholarship, leadership, and devotion to duty, $1,000 scholarship

Cincinnati Navy League Award, in honor of Senator Robert A. Taft Jr., to a senior chosen as the overall outstanding Navy-option midshipman, a Naval officer’s sword

Cincinnati Navy League Remembering Jack Schiff Award to a graduating midshipman who started the NROTC program as a college program student and has demonstrated sustained outstanding performance

Daughters of Founders and Patriots of America Award to a sophomore student who shows leadership, patriotism and the most improvement in physical fitness

Daughters of the American Revolution Award to a senior who exhibits excellent dependability, good character, and leadership qualities

CDR Theodore J. Ehlers Memorial Award to a Navy-option senior who demonstrates superior performance and motivation toward a career as a Surface Warfare Officer, a Naval officer’s sword

Chief of Naval Operations Distinguished Graduate Award to a graduating senior who demonstrates the highest standards of leadership, academic, and military performance

James Clifford Garland Honorary Scholarship to the outstanding member of the junior class who best embodies the highest qualities of leadership and commitment

Colonel William R. Higgins Memorial Award to the standout Marine-option who best exemplifies professionalism, achievement, and devotion to duty for other students to emulate

Larry Holland Memorial Scholarship to an undergraduate student planning to serve in the U.S. Navy

Joseph T. Lukens Memorial Scholarship to a Navy-option midshipman who excels in academic, physical and military performance

Military Officers Association of America Award to midshipmen who have demonstrated an exceptional level of leadership, initiative and responsibility

Ohio Reserve Officers Association Awards to a senior, junior, sophomore, and freshman for excellence in academic and military pursuits

Outstanding Navy Graduate Award to a top Navy option graduate who displays the highest ideals of academic and leadership excellence, a Naval officer's sword

Reserve Officer Association League Award to a midshipman who not only demonstrates excellent leadership and scholarship but also dedicates themselves to volunteerism in the community and University

Sons of the American Revolution Award to a midshipman who personifies the ideals upon which this Nation was founded

Sons of the Union Veterans of the Civil War Award to a midshipman who shows a high degree of patriotism to the Nation and has demonstrated a high degree of academic performance and leadership

The USAA Spirit Award to the student who displays the greatest spirit in the service of others

Capt. Michael M. Vagedes Memorial Award to a senior Marine-option midshipman possessing the most potential for service as an officer, a Marine officer’s sword

Veterans of Foreign Wars District Four Award to a midshipman for academic and military excellence

Sociology

Betty Kent Scholarship

Rich/Ivens Scholarship (alternates with psychology)

Spanish

Glenn A. Barr Scholarship in Spanish

L.P. Irvin Essay Prize in Spanish

Willis Knapp Jones Memorial Scholarship

Robert K. Newman Award for Excellence in Spanish

Timothy J. Rogers Memorial Scholarship

Teacher Education

Annabel Cathcart McGuffey Miami Award to an undergraduate student in social studies education

Arlene D. Maurer McGuffey Scholarships to juniors and/or seniors in early childhood education  

Barbara Carlisle Early Childhood Education Fund to students in early childhood education

David L. and Sallie A. Killian Scholarship to an undergraduate student in teacher education

Dickinson Thetford Guiper Scholarship to Student Teachers to a student who is student teaching

Don and Deborah Snyder Scholarships to juniors and/or seniors in early childhood education

Eileen Tway Memorial Fund to graduate students in reading/language arts education

EDT Travel Abroad Fund to undergraduate students traveling abroad

Georgina H. Silliman Scholarships to outstanding undergraduate student in early childhood education

Glenn and Betty Julian Graduate Student Teaching Award to a graduate student in physics education

Halbert C. Christofferson Scholarships to outstanding juniors in mathematics education

Harry T. Philips Memorial Scholarship to outstanding senior in science education

Hedrick Family Student Teaching Award to undergraduate students awarded during student teaching

John A. Whitesel Scholarship to outstanding senior student in teacher education

Joyce A. Hagedorn Scholarships to undergraduate students majoring in elementary education

Kappa Delta Pi Scholarship to undergraduate students in teacher education

Kenneth Furrier Scholarship to an outstanding student in the Urban Teaching Cohort

Lester W. Maurer McGuffey Scholarships to juniors and/or seniors in early childhood education 

M. F. Foss Teaching Excellence Prize to an outstanding undergraduate student in teacher education

Mary Ann Moorman McGuffey Scholarship to an outstanding undergraduate student in early childhood education

Nancy Maurer Kole McGuffey Scholarships to juniors and/or seniors in early childhood education

Pearl May Corl English Award to student preparing to teach English

Peter C. and Nancy Maurer Kole Scholarship to outstanding juniors or seniors in early childhood education

Robert D. Hartung, Jr. and Nancy G. Hartung Math Education Scholarship to juniors and/or seniors in integrated mathematics education

Roseanna Van Gorden Prize to Talawanda High School graduate in English education

Sandra K. Hormel Scholarship to undergraduate students in teacher education

THA Foundation Scholarships to outstanding students in early and/or middle childhood education

Thomas L. Feeney Scholarship Fund to students in teacher education 

Theatre

Homer N. Abegglen Theatre Scholarship

Homer and Henrietta Abegglen Theatre Scholarship

Biz and Bob Campbell Theatre Scholarship

Bill Cosby Scholarship for the Performing Arts

Sherry Darling Theatre Award

Clara Vance Fixmer Scholarship (with journalism)

David Gallagher Playwriting Award

Loren Gates Memorial Theatre Scholarship

Hurst Family Scholarship for Theatre

Ronald C. Kern Scholarship in Theatre

Emmanuel Kladitis Theatre Scholarship

Mollie Weller Memorial Award

Willa S. Yeck Scholarship

Women’s Studies

The Mina Burckhardt Capstone in Women’s Studies

Barbara E. Nicholson Prize

Women's Studies Essay Prize